Važnost razumijevanja govora tijela između pasa i pasa
Psi se uvelike oslanjaju na govor tijela kako bi izrazili svoje namjere, emocije i granice. Razumijevanjem njihovih signala možemo spriječiti sukobe, smanjiti stres i promicati pozitivne društvene interakcije. Čitanje govora tijela psa posebno je ključno tijekom upoznavanja jer postavlja ton cijeloj daljnjoj interakciji.
Signali prije upoznavanja
Prije nego što se psi upuste u upoznavanjem 'licem u lice', često pokazuju posebne signale prije samog upoznavanja kako bi uspostavili ugodu i povjerenje. Ti signali uključuju:
a) Putanja prilaza: psi obično prilaze jedan drugom zakrivljenim, a ne ravnim linijama. Ovaj indirektni pristup smanjuje napetost i pokazuje želju psa koji prilazi za održavanjem mirne interakcije.
b) Njuškanje: njuškanje je prirodan i važan dio psećeg upoznavanja. Psi koriste svoje osjetilo mirisa kako bi prikupili informacije o identitetu, zdravlju i raspoloženju drugog psa. Njuškanje tla ili zraka omogućuje im procjenu situacije prije izravnog kontakta.
c) Naklon: poziv na igru u kojem pas spušta prednji kraj dok stražnji dio drži podignutim, signalizira prijateljsku i neprijeteću namjeru. To je poziv na sudjelovanje u igri i postavlja pozitivan ton za interakciju.

Znakovi ugode i nelagode
Tijekom upoznavanja, psi pokazuju različite znakove govora tijela koji ukazuju na njihovu ugodu ili nelagodu. Razumijevanje ovih signala ključno je za utvrđivanje ide li interakcija dobro ili je potrebna intervencija. Neki uobičajeni znakovi uključuju:
a) Opušteno tijelo: pas s opuštenim držanjem tijela i mahanjem repom pokazuje udobnost u određenoj situaciji. Ovakovo ponašanje ukazuje na pozitivnu interakciju i spremnost na angažman.
b) Ukočenost i napetost: pas koji pokazuje ukočenost, uzdignute glave ili čvrsto spušten rep može se osjećati tjeskobno, obrambeno ili se osjećati nelagodno. Ovi znakovi upućuju na to da pas možda nije spreman na interakciju i da mu treba dati prostora.
c) Oblizivanje i zijevanje: oblizivanje i zijevanje također su relevantni tijekom upoznavanja pasa. Ovi umirujući signali ukazuju na stres ili nelagodu i mogu prethoditi očiglednijim znakovima nelagode.

Primjerene intervencije
Kao odgovorni vlasnici kućnih ljubimaca, ključno je intervenirati ako primijetimo znakove nelagode ili potencijalnog sukoba tijekom upoznavanja pasa. Neke intervencije uključuju:
a) Kontrolirane interakcije na povodcima: držanje oba psa na povodcima tijekom početnog upoznavanja omogućuje vam da zadržite kontrolu i brzo ih odvojite ako je potrebno. Kontrolirane interakcije pružaju priliku za procjenu njihovog govora tijela i proaktivnu intervenciju.
b) Tehnike odvraćanja pažnje: Ako se tijekom upoznavanja pojavi napetost, preusmjeravanje pažnje pasa igračkama, poslasticama ili verbalnim znakovima može pomoći u 'hlađenju' situacije. To im daje priliku da se 'resetiraju' te ponovno usredotoče i uspostave pozitivne asocijacije.
c) Znati kada ukloniti ili razdvojiti pse: Ako interakcija postane napeta ili agresivna, bitno je smireno udaljiti ili razdvojiti pse kako bi se spriječila eskalacija i potencijalna šteta. Uvijek uzmite u obzir njihovu sigurnost i dobrobit, nemojte forsirati druženje pasa za koje je očito da se ne podnose.
U jednom od ranijih članaka pisali smo na koji način pravilno upoznati dva psa. Razumijevanje i tumačenje govora tijela psa vrijedna je vještina za svakog vlasnika kućnog ljubimca. Prepoznavanjem signala prije upoznavanja, znakova ugode i nelagode te odgovarajućim intervencijama možemo osigurati sigurniju i pozitivniju interakciju među psima. Zapamtite, svaki je pas jedinstven i njihov govor tijela može varirati. Vježbajte promatranje i zapažanje govora tijela, svoje strpljenje i proaktivno upravljanje psom kako biste potaknuli zdrave i ugodne susrete.

Ako vam treba pomoć pri odgoju svog psa javite nam se na hello@kalaK9.com.