1. Dalmatineri se rađaju bez mrlji

Poznati po svojim upečatljivim pjegama na bijeloj dlaci, Dalmatineri se zapravo rađaju potpuno bijeli a pjegice se razvijaju u dobi od dva do četiri tjedna. Njihove točkaste oznake lako su prepoznatljive i obično su crne ili smeđe, ali mogu biti i žute ili plave boje.

2. Samo se dalmatineri s crnim pjegama mogu natjecati na izložbama

Iako su svi vlasnici narančasto pjegavih dalmatinaca ponosni s obzirom na rijetkost ovakve boje, Kinološki savezi smatraju bilo koju boju pjegica osim crne nestandardnom i ne mogu se prijaviti za izložbe. Prema AKC i UKC standardima, dalmatineri s recesivnim genima i narančastim pjegama smatraju se manama, baš kao i trobojni i albino dalmatineri. Druge nepoželjne osobine dalmatinaca, prema Kinološkim klubovima, su mrlje, plave ili različite boje očiju, podvijen rep i izrazita sramežljivost. Boja očiju varira između smeđe, jantarne i plave, a neki psi imaju jedno plavo i jedno smeđe oko ili druge kombinacije. Prema uzgajivačnicama, jedine ispravne boje nosa dalmatinera su crna ili smeđa, s tim da je smeđi nos prisutan na bijelim i smeđim dalmatinerima, ali FCI navodi da boja nosa treba biti u skladu s bojom dlake dalmatinera.

dalmatiner u polju lavande
foto: @gepunktet

3. Svaki dalmatiner ima jedinstvene pjege

Baš kao i naši otisci prsta, dalmatineri imaju pjege koje su jedinstvene za njih i ne ponavljaju se, a možete ih pronaći po cijelom tijelu, uključujući i u ustima!

4. Dalmatineri nisu samo kratkodlaki

Vjerovali ili ne, neki Dalmatineri imaju dugu dlaku. Međutim, oni su prilično rijetki. U 2014. godini smatralo se da ih je bilo manje od 100 u cijelom svijetu. Zapravo, vjeruje se da ih je do tog trenutka ikada postojalo manje od 100!

5. Najpoznatiji su kao vatrogasci

Ova pasmina je vrlo svestrana i korištena je u mnoge svrhe tijekom godina. Oni su talentirani sportski psi i koriste se kao ptičari, goniči tragači, lovci na veprove i retriveri. Ali najpoznatiji su kao vatrogasci te su postali popularni 1800-ih godina. Dobro se slažu s konjima, što ih je činilo idealnim psom za trčanje uz kočije na putovanjima. Tako su tjerali su pse lutalice od konja, čuvali kočije na stajalištima i što je najvažnije, svojim prisustvom su smirivali konje. Taj se posao na kraju prebacio i na vatrogasni dom, gdje bi Dalmatineri trčali za vatrogasnim kolima koje su vukli konji. Konji su bili plašljivi oko vatre, ali Dalmatineri su ih držali pribranima. Tako ih i danas možete pronaći kako se voze u modernim vatrogasnim vozilima. Kao bonus, oni su također izvrsni u lovu na štakore te su tako čuvali vatrogasne domove od štetočina.

6. Vrlo su inteligentni i tvrdoglavi

Dalmatineri su vrlo inteligentni i kao rezultat toga, vrlo neovisni psi. Bez odgovarajućeg treninga mogu biti svojevoljni i tvrdoglavi. Ovim zahtjevnim psima treba puno pažnje i vježbe. Nemojte uzimati Dalmatinera osim ako im niste spremni posvetiti jako puno svog vremena te se rano buditi i ići u duge šetnje.

7. Osjetljivi su na grubost

Dalmatineri su osjetljiv na grubosti, pa ga se nemojte usuditi kazniti bez razloga jer vam to neće lako zaboraviti. Koristite pozitivan pristup u dresuri s puno pohvala i nagrada za ispravno ponašanje, te korekcija za loše ponašanje ako želite dobro dresiranog psa. Budite čvrsti, ali nježni kako biste zadržali međusobno povjerenje.

8. Dalmatineri imaju povećani rizik gluhoće

Između 18% i 30% Dalmatinaca je gluho, a 3% - 8% gluho je na oba uha. Njihova gluhoća povezana je s njihovom šarenom bojom. U većini slučajeva od gluhosti pate Dalmatineri plavih očiju pa su tako neke zemlje počele isključivati Dalmatinere s plavim očima iz standarda pasmine.

Eto, naših osam zanimljivosti o dalmatinerima! Nadamo se da ste uživali i naučili nešto novo o ovim pjegavim psima. Imate li vi neke svoje zanimljivosti o Dalmatinerima da ih mi nismo spomenuli? Javite nam se putem email-a, voljeli bismo ih čuti.


Kala K9 Academy logo

Ako vam treba pomoć pri odgoju svog psa javite nam se na [email protected].