Ljetovanje sa psom

Velika većina nas ovog će ljeta na destinaciju ići automobilom. Vožnja autom je vjerojatno najprikladniji način da povedete svog psa sa sobom na ljetni odmor, iako svi načini prijevoza dolaze sa svojim izazovima. Bez obzira na to kako se odlučite putovati, možete upotrijebiti ovih šest savjeta kako biste osigurali da vaš ljetni odmor sa psom prođe glatko.

1. Odradite probnu vožnju

Ako planirate putovanje, a vaš pas nije navikao biti u automobilu, probna vožnja omogućit će vam da vidite s kakvim se izazovima možete suočiti tijekom dulje vožnje. Neki psi mogu patiti od mučnine ili tjeskobe, neki psi nikada nisu bili u automobilu. Probna vožnja će omogućiti vašem ljubimcu da se navikne na samu vožnju automobilom i sve posebne autosjedalice ili pojaseve koje odlučite koristiti tijekom vožnje. Ako ćete letjeti avionom ili se voziti autobusom i vaš će pas morati biti u posebnom boksu na koji bi bilo dobro da ga naviknite prije putovanja.

2. Prije puta posjetite veterinara

Posjet veterinaru nekoliko tjedana prije putovanja može spriječiti mnoge probleme koji se mogu pojaviti. Ako ćete u bilo kojem trenutku svog odmora trebati ići sa psom preko granice, provjerite postoje li posebni zdravstveni i papirološki zahtjevi koje vaš veterinar treba potpisati. Čak i kada putujete unutar RH, dobro je prije putovanja provjeriti zdravlje psa kod svog veterinara kako biste bili sigurni da je vaš pas u zdravom stanju da bude izvan kuće i da su zadovoljene sve njegove potrebe za preventivnom zdravstvenom skrbi. Putovanje može biti stresno i za ljude i za pse, tako da ako odradite sve potrebne pripreme, veća je vjerojatnost da ćete imati uspješno zajedničko putovanje.

3. Planirajte unaprijed svaki korak na putu

Bilo da se vozite autom, letite avionom ili plovite brodom do odredišta za odmor, važno je unaprijed planirati i za vas i za vašeg psa. Ne prihvaćaju svi hoteli, moteli i odmarališta kućne ljubimce. Zrakoplovne tvrtke i autobusi imaju razne uvjete i propise za pse koji se stalno mijenjaju. Posljednje što želite na opuštajućem odmoru je saznati da vaš pas nije dobrodošao.

4. Nikada ne ostavljajte psa samog u vrućem automobilu

Ako neke od vaših aktivnosti na odmoru nisu prikladne za vašeg psa ili se iz bilo kojeg razloga zaustavljate na dugom putovanju, nikada ne ostavljajte psa samog u vrućem automobilu. Dok se automobil može činiti sigurnim i dovoljno hladnim kada je parkiran u hladu s djelomično otvorenim prozorima, temperature u automobilu mogu brzo porasti do fatalnih visina.

husky leži u gepeku auta

5. Držite se rutine

Rutina je u psećem životu dobrodošla, pa se na odmoru i putovanju pokušajte što više držati njihove normalne rutine. Neka šetnje i vrijeme obroka vašeg psa budu po istom rasporedu i pobrinite se da dobije dovoljno pažnje. Ako će njegova rutina biti znatno poremećena tijekom odmora ili će dugo biti ostavljen sam na nepoznatom mjestu, razmislite je li možda ipak bolje ostaviti ga prijatelju na čuvanje ili u hotelu za pse.

6. Napravite plan u slučaju da ga izgubite

Kad psa vodite na nepoznato mjesto, još je važnije imati plan u slučaju odvajanja. Provjerite jesu li identifikacijske oznake vašeg psa ažurne i pričvršćene na njih u svakom trenutku ogrlicom ili pojasom. Možete priložiti još jednu oznaku s podacima o mjestu na kojem ćete boraviti na godišnjem odmoru. Imajte sa sobom medicinsku dokumentaciju vašeg psa u hitnim slučajevima i pitajte svog veterinara o mikročipiranju u slučaju da se vi i vaš pas razdvojite.

Što kad ne možete voditi svog psa na ljetovanje

Postoje trenuci kada nije moguće povesti psa sa sobom u avanturu ili kada znate da će mu biti ugodnije kod kuće. Dok ćete vašem psu sigurno nedostajati dok vas nema, mnogi će psi biti sasvim u redu s ljudima ili okruženjima za koja znaju da su sigurni. Ako će vaš pas dok vas nema boraviti u hotelu za pse u kojem ga još niste ostavljali, pokušajte ga upoznati s mjestom i ljudima koji tamo rade prije odlaska na put. Ako ste zabrinuti da bi vašem psu mogla biti teška prilagodba na promjene uzrokovane vašim odlaskom, planirajte unaprijed kako biste oboje imali dovoljno vremena da vidite što najbolje funkcionira i prilagodite se. Unaprijed rezervirajte termin u hotelu za pse kako biste bili sigurni da ćete ga imati gdje ostaviti za vrijeme puta.

Najčešća pitanja o kojima ne razmišljamo tako često

Koliko dugo mogu pustiti psa da pliva?

Smatra se da je 1 minuta plivanja jednaka 4 minute hodanja. Općenito govoreći, puštanje psa da pliva 15-30 minuta s prekidima najbolja je mjera za dobar trening. Neki su psi prirodno izvrsni plivači, stoga ne čudi da mnogi psi uživaju plivati ​​u bazenima, moru ili jezerima. Također, plivanje daje mnogo manje stresa na zglobove psa kada ga usporedimo s trčanjem. Dok plivanje ne može zamijeniti običnu šetnju, baš iz tog razloga trčanje ili bicikliranje biste mogli zamijeniti plivanjem i čuvati zglobove svog ljubimca.

Još jedna prednost plivanja je ta da plivati možete ​​s gotovo svakim psom dok je trčanje općenito ograničeno na zdrave odrasle pse, pa čak i tada određene pasmine jednostavno ne bi trebale puno trčati.

Plivanje sa štenetom? Naravno, ako ograničite vrijeme u vodi. Plivanje sa psom starije dobi? Nema problema, to bi zapravo mogla biti najbolja vježba i aktivnost za njega. S druge strane, ozbiljno trčanje je ograničeno za štene i psa koji još raste (što može biti i do 2 godine za velike pasmine).

Koliko dugo pas može plivati da se ne utopi?

Psi mogu plivati ​​do 30 minuta odjednom pod uvjetom da su u formi, zdravi i iskusni plivači. Koliko dugo pojedini pas može plivati ​​ovisi o pasmini, razini kondicije i stanju vode.

Smije li pas dugo biti na direktnom suncu?

Ovdje, kao i u mnogim stvarima, vrijedi pravilo da što je previše nama ljudima to je vjerojatno i psu previše. Izbjegavajte jako sunce i pazite da pas ima dostupno dovoljno vode za piće. Zaštitite kožu vašeg psa kremom za sunčanje, posebno ako ima kratku dlaku ili svjetliju kožu. Pri tom je jako važno koristiti pravu kremu koja ne sadrži cinkov oksid. Većina krema za sunčanje za ljudske bebe sigurna je za pse jer ne sadrži ovaj sastojak koji je toksičan za pse. Također možete kupiti sigurnu kremu za sunčanje u trgovini za kućne ljubimce ili pitati svog veterinara za prijedloge.

Trebam li ošišati dlaku svog psa prije ljetovanja?

Ne. Iako biste mogli biti u iskušenju da ošišate dlaku svog psa tijekom ljeta, to ga zapravo može dovesti u opasnost od opeklina od sunca. Dugo krzno djeluje kao zaštitna barijera. Umjesto toga možete upotrijebiti četku da smanjite donji sloj krzna. Ipak, pravi način njegovanja za ljeto može ovisiti o pasmini vašeg psa, stoga pitajte svog veterinara za savjet.

Što ako pretjeramo sa sunčanjem?

Kada se kućni ljubimci pregriju, njihova tjelesna temperatura raste iznad normale, što može uzrokovati otkazivanje organa i može biti kobno. Početni znakovi pregrijavanja odnosno toplinskog udara obično uključuju pretjerano dahtanje i nevoljkost hodanja. Znakovi također uključuju kolaps, slabost, gubitak svijesti, povraćanje/proljev, napadaje i crvene, plave ili sive desni.

Kako tretirati / liječiti toplotni udar kod psa:

  • Odmah premjestite psa u hlad i hladno okruženje.
  • Usmjerite ventilator ili ako ste s autom ventulaciju u autu na psa.
  • Ako je moguće, odredite rektalnu temperaturu i zabilježite je.
  • Počnite hladiti tijelo stavljanjem hladnih, mokrih ručnika preko stražnjeg dijela vrata psa, pazuha i prepona.
  • Hladnom vodom navlažite ušne školjke i šape psa.
  • Usmjerite ventilator na mokra područja kako biste ubrzali hlađenje isparavanjem.
  • Odmah odvedite psa do najbliže dostupne veterinarske ustanove.

Što NE raditi tijekom toplotnog udara:

  • Ne koristite hladnu vodu ili led! Brzo hlađenje psa je izuzetno važno, ali nemojte koristiti hladnu vodu ili led za hlađenje! Iako se led ili hladna voda mogu činiti logičnima, njihovo korištenje se ne savjetuje. Hlađenje unutarnjih struktura psećeg tijela zapravo će biti odgođeno jer će led ili hladna voda uzrokovati skupljanje površinskih krvnih žila, formirajući izolacijski sloj tkiva koji zadržava toplinu iznutra. Voda iz slavine je prikladnija za učinkovito hlađenje.
  • Ne pokušavajte psu na silu ulijevati vodu u usta.

    Većina pasa s toplinskim udarom ima tjelesnu temperaturu veću od 40°C, a razumni cilj hlađenja je smanjiti tjelesnu temperaturu vašeg ljubimca na između 39°C i 39.5°C dok ga vodite do najbliže veterinarske ustanove.

Koliko vruć pločnik je prevruć za psa?

Nije samo u pitanju samo pločnik - pijesak također može postati jako vruć! Postoji jednostavan test kojim možete provjeriti je li površina prevruća za šape vašeg ljubimca: “test od pet sekundi”. Jednostavno bosom nogom stanite na površinu na pet sekundi. Ako ne možete izdržati punih pet sekundi, onda je prevruće i za šape vašeg psa. 

Ako je zrak vani ugodno topao, možda mislite da nema opasnosti da će vaš pas opeći šape. Tlo može postati mnogo toplije od okolnog zraka, pogotovo asfalt koji brzo apsorbira toplinu. Tablica u nastavku uspoređuje temperature zraka i asfalta u istim uvjetima:  

Temperatura zrakaTemperatura asfalta
25°C52°C
31°C62°C
35°C65°C

Neke površine postaju toplije od drugih. Na primjer, kada beton dosegne temperaturu od 40°C, u istim uvjetima cigla se može zagrijati do 43°C, a asfalt do 51°C.

Treba li psa isprati običnom vodom nakon plivanja u moru?

Da, trebalo bi, jer sol iz mora može uzrokovati sušenje kože. Također bi bilo poželjno osušiti psa jer dugotrajna vlaga na dlaci psa može izazvati iritaciju kože.

Smeta li psu oštro žalo na plaži?

Da, isto kao i nama. Sve što smeta našim stopalima, smeta i šapama psa. Preoštro žalo može oštetiti i poderati šape, pogotovo kada je šapa mokra.

zlatni labrador retriver leži na pješčanoj plaži u suncu

Smije li pas u jako hladnu vodu, koliko dugo?

Ako na ljetovanje idete na Jadransko more ili bilo gdje u Sredozemlje, ne trebate brinuti o hladnoj vodi jer je temperatura mora u lipnju već dovoljno visoka. Prosjek temperature Jadranskog mora u lipnju je već oko 21°C. Ako sa psom idete na rijeke ili jezera, treba voditi računa i provjeriti je li se voda dovoljno zagrijala. Pogotovo pazite ako idete na izvore rijeka jer na njima voda nikada nije topla. Ako je voda vama prehladna da biste u njoj mogli hodati, znači da nije prikladna ni vašem psu. Temperature ispod 10 stupnjeva mogu biti problematične, a posebno za određene pse (odjeljak o pasminama u nastavku). 

Duljina vremena plivanja također je važan faktor. Brzinski ulaz i izlaz ili prskanje u hladnoj vodi vjerojatno neće uzrokovati problem inače zdravom psu, pogotovo ako ga nakon toga osušite. Međutim, dugotrajno plivanje u hladnoj vodi ili moru može dovesti do hipotermije. Mnogi vlasnici kućnih ljubimaca znaju za opasnost od toplinskog udara kod pasa, ali nisu svjesni opasnosti hipotermije za psa. Hipotermiju karakterizira abnormalno niska tjelesna temperatura i ima tri faze: blagu, umjerenu i tešku.

Normalna tjelesna temperatura psa je između 37,5 – 39,1°C. Blaga hipotermija kod pasa je tjelesna temperatura od 32 – 35°C, umjerena hipotermija od 28 – 32°C, a teška hipotermija je svaka temperatura niža od 28°C.

Moguće je provjeriti temperaturu vašeg psa termometrom. Namažite ga sapunom, vazelinom ili uljem za bebe i polako umetnite u rektum psa i držite tako oko 90 sekundi. Većina termometara namjenjenih za mjerenje temperature ljubimcu dobije rezultat za oko 60 sekundi. Ako je temperatura ispod 35 stupnjeva, ljubimac bi mogao biti u opasnosti od hipotermije. Međutim, znakove da je psu previše hladno možete primjetiti čak i bez provjere temperature, i brzo reagirati. Liječenje hipotermije treba započeti odmah, jer može brzo postati hitno stanje opasno po život.

Znakovi hipotermije kod pasa:

  • drhtanje
  • letargija
  • ukočeni mišići
  • blijede ili sive desni
  • posrtanje ili nedostatak koordinacije
  • fiksirane i raširene zjenice
  • nizak broj otkucaja srca
  • kolaps

Čak i ako vaš pas ne pokazuje znakove hipotermije, svakako poduzmite korake da ga zagrijete nakon plivanja.

  • Izvadite svog ljubimca iz hladne vode, osušite ga ručnicima i stavite u toplu prostoriju ili na sunce bez vjetra.
  • Umotajte svog ljubimca u deku.
  • Dopustite svom psu da pije toplu tekućinu poput pileće juhe ili toplog mlijeka.

Ako vaš ljubimac ne reagira na zagrijavanje tijela u roku od 30 do 45 minuta, idite ravno veterinaru.

Male pasmine, kratkodlaki psi, štenci i stariji psi te oni sa srčanim ili drugim zdravstvenim problemima osjetljiviji su na niže temperature. Ako vaš pas spada u bilo koju od ovih kategorija, dvaput razmislite prije nego što duže vrijeme provedete u hladnoj vodi. Ako odsjedate u nekom boljem smještaju koji dozvoljava boravak s psima, unutarnji bazen za pse može biti bolja opcija ili park za pse s potokom za brčkanje.

Psi s dvostrukom dlakom, poput Huskya ili Newfoundlanda, uzgajani kako bi mogli preživjeti na hladnoći. Neke pasmine rođene su za plivanje; većina retrivera i drugih "vodenih pasa". Međutim, čak i ti psi imaju svoje granice u hladnoj vodi. Na primjer, ako vaš stariji Newfoundlander ima zdravstvenih problema, provjerite sa svojim veterinarom prije nego što ga izvedete na plivanje.

Smije li pas piti ledenu vodu?

Nema dokaza da su hladna voda, kocke leda i/ili ledena voda same po sebi loše za pse. Istraživanja pokazuju da psi više vole hladnu vodu. Zapravo, pravi problem uopće nije u temperaturi. Radi se o brzini — koliko brzo pas pije vodu. Iako temperatura vode nije važna, za vašeg psa može biti opasno piti bilo kakvu vodu (mlaku ili hladnu) ako je popije prebrzo. Zato što brzo pijenje vode može uzrokovati gutanje puno zraka u procesu. A to može dovesti do nadutosti  — često istinskog izvora brige za vlasnike pasa, što ćemo detaljnije istražiti za trenutak.

Da bismo razumjeli zašto je nadutost faktor rizika, pogledajmo kako psi piju:

Kako psi nemaju pune obraze, ne mogu sisati vodu kao ljudi. Umjesto toga, psi koriste svoje jezike - proces koji se naziva inercija. Jezik se ispruži i savije kako bi stvorio 'kutlaču' za zahvaćanje vode. Zatim vrlo brzo uvuku jezik i zatvore čeljust kako bi progutali. I zato je pijenje pasa vrlo prskajuće i bučno!

S tom metodom pijenja, psi su u opasnosti da progutaju previše zraka dok piju. Osobito ako prebrzo piju. A kada psi progutaju previše zraka dok jedu ili piju, to može uzrokovati nadutost u želucu—što dovodi do opasnog stanja proširenja i zavrnuća želuca. Dakle, hladna ili ledena voda ne može razboljeti vašeg psa. Ali prebrzo pijenje može.

Do proširenja i zavrnuća želuca dolazi najčešće kod pasa s dubokim prsima (njemačka doga, bernardinac, irski seter, akita, doberman, njemački ovčar...) kada im je želudac ispunjen previše zraka. To uzrokuje istezanje stijenki želuca, a time i "proširenje". To znači da se želudac može okrenuti i uvrnuti (i tu dolazi do "zavrnuća").

Smijem li psu dati led kao poslasticu?

Naravno! Stavljanje kockica leda u vodu vašeg psa ljeti odličan je način da ga rashladite. Jedino pripazite na jako tvrde kocke leda jer bi mogle predstavljati potencijalni problem za zube vašeg psa. Zdrobljeni led može biti bolja opcija za rashlađivanje i izbjegavanje oštećenja zuba.

Mogu li psu dati malo sladoleda?

pas liže sladoled

Možda. Iako sladoled nije hrana za pse, moguće je podijeliti određene vrste sladoleda sa svojim psom bez neželjenih reakcija. Prvo, imajte na umu da neki psi ne podnose laktozu i nikada ne bi trebali jesti sladoled. Drugo, većina sladoleda je krcata šećerom, koji psima apsolutno nije potreban u prehrani. Sladoled s niskim sadržajem šećera, s druge strane, obično sadrži umjetna sladila, koji su vjerojatno lošiji za pse od šećera koji zamjenjuju. (Ksilitol - "brezin šećer" je, na primjer, otrovan za pse.) Nikada ne hranite svog psa sladoledom koji sadrži čokoladu, koja je također otrovna.

Nadamo se da ste nakon svega pročitanog spremniji za bezbrižno i nezaboravno ljetovanje sa svojim krznenim prijateljem!


Kala K9 Academy logo

Ako vam treba pomoć pri odgoju svog psa javite nam se na [email protected].