Što je separacijska anksioznost?

Separacijska anksioznost je stanje u kojem pas doživljava ekstremnu uznemirenost i tjeskobu kada je odvojen od vlasnika ili kada je ostavljen sam. To je poremećaj ponašanja koji se može manifestirati na različite načine, a može varirati od blagih do težih. Psi s tjeskobom odvajanja često pokazuju znakove uznemirenosti poput pretjeranog lajanja, cviljenja, destruktivnog ponašanja, ubrzanog koračanja, dahtanja, slinjenja, drhtanja, pokušaja bijega ili nezgoda u zatvorenom prostoru.

Anksioznost zbog odvajanja može biti rezultat različitih čimbenika, uključujući temperament psa, prijašnja životna iskustva, nedostatak socijalizacije, promjene u kućanstvu ili rutini ili neki traumatski događaj. Češće se opaža kod pasa koji imaju jaku vezu sa svojim vlasnicima ili su prethodno iskusili slučajeve napuštanja ili dulja razdoblja samoće.

Kako funkcionira trening smanjivanja separacijske anksioznosti?

Kada je netko uplašen - psi, mačke, ljudi, kako god - možete ih naučiti da prevladaju svoj strah odnosno fobiju pomoću bihevioralnog psihološkog procesa koji nazivamo sustavna desenzibilizacija. Ukratko, predstavljate stvar koja je zastrašujuća, ali u mjeri i na razini koja nije zastrašujuća.

Dakle, ako želite pomoći svom psu da prevlada svoj strah od vašeg napuštanja, najprije morate utvrditi koliko daleko možete ‘dogurati’, a da se ne uplaši tj. dok ne počne pokazivati znakove straha.

Kako smo zbog COVID-19 pandemije gotovo cijelu 2020. godinu, pa i dosta nakon toga, većinu vremena provodili radeći od kuće, psi su se navikli na našu stalnu prisutnost u njihovoj blizini. Bilo je lijepo dok je trajalo, ali ipak smo se trebali vratiti u ured i u ‘normalan’ život. Samim tim vaš vas pas odjednom ne viđa onoliko koliko vas je viđao tijekom proteklog vremena i to ga izlaže stresu. I tada shvatite da on ustvari ne može bez vas te to pokazuje uništavanjem namještaja, obavljanjem nužde, nekontroliranim lajanjem…dok vas nema. Vrijeme je da počnete raditi na anksioznosti od odvajanja sa svojim psom koju nazivamo i separacijska anksioznost.

Razumijevanje separacijske anksioznosti kod pasa

Štenci i općenito psi nisu glupi. Shvatit će da svaki put kad zazveckaju ključevi ili kad se obuče jakna, njihovi ljudi izlaze kroz vrata i našuštaju kuću ili stan te tu počinje njihov strah. Kako znati je li pas prestrašen? Tako što će nam davati signale.

Psi koji pate od separacijske anksioznosti će cviljeti, ukočiti se, zijevati, lizati usne, lajati, zavijati, grebati i žvakati vrata ili okvir vrata, popiškit se ili ono s još neugodnijim mirisom - obaviti veliku nuždu. Sva ta ponašanja vuku korijene iz straha. Možete primjetiti kako vaš pas to ne radi kada je netko drugi u prostoriji. Boje se kad su sami, pa ako ih prestanete ‘plašiti’, nestat će i ta ‘loša’ ponašanja.

Trening separacijske anksioznosti za pse

Cijela ideja je predstaviti psu vaš odlazak iz kuće ili stana na način da shvate da se ništa loše ne događa kada izađete kroz ta vrata. Da biste to učinili, morate pratiti njihov govor tijela kako biste kontrolirali koliko daleko u koracima treninga možete otići.

Pronađite početnu točku

Kad okrenete kvaku na vratima, leti li vaš pas prema vratima? Ako je odgovor da, onda još ne okrećite kvaku. Samo dođite do vrata, vratite se i sjednite. Možete li otvoriti vrata do pola, ali otvaranje vrata do kraja je već previše i izaziva reakciju kod psa? U redu, otvorite ih samo do pola dok ne dobijete od psa da uopće ne diže pogled kad to učinite. Kad iziđete, možete stajati vani s druge strane zatvorenih vrata jednu sekundu, ali dvije sekunde su predugo? OK! Super informacija. Držite se ispod dvije sekunde. To bi bila početna točka.

Izgradite toleranciju kod psa

Jako je važno da se oboružate strpljenjem i da psu date dovoljno vremena da savlada cijeli proces. Jednom ili dva puta dnevno po 30 minuta radite samostalne vježbe, pet do šest dana u tjednu. Vježbajte radnje koje vode do ostavljanja vašeg psa samog kako biste ga naučili da se nema čega bojati. To ćete učiniti tako da zgrabite ključeve, otvorite vrata ili samo odete do njih - ovisno o razini tolerancije vašeg psa. Nemojte pretjerivati u velikim skokovima među koracima; osigurajte da njegov govor tijela ostane pozitivan. Cilj je pokazati mu da je sve OK.

  • uvijek pratite tempo vašeg psa, ali baš uvijek
    pobrinite se da vaš pas ima "sigurno utočište" poput boxa ili svoj jastuk na kojem spava i na kojem inače provodi vrijme odmarajući
  • trenirajte ovo samo kada je vaš pas opušten
  • između svakog pokušaja pričekajte minutu ili dvije do ponovnog pokušaja
  • budite nepredvidivi

Nastavite trenirati

Dok se vaš pas navikava na jednostavne radnje kao što je hodanje do vrata i dodirivanje ručke, u proces treninga uvedite predmete koje psa asociraju na na odlazak (ključeve, jakne, torbicu, cipele) jedan po jedan. Nemojte da trening bude jednolik i da vaše radnje budu svaki put iste. Na primjer, dođite do vrata i okrenite kvaku do pola; drugi put prije nego što to učinie uzmite jaknu i obujte cipele, treći put uzmite ključeve, kompletno se obucite kao da idete vani, ali se vratite na kauč i gledajte televiziju ili se igrajte s vašim psom.

Ne ostavljajte psa samog duži period

Jedan od primarnih izazova u suočavanju s ofom fobijom je taj da kada proces dresure započne, vaš pas nikada ne smije biti ostavljen sam. Čak i ako ne možete biti kod kuće sa svojim psom, možete angažirati susjeda, prijatelja, člana obitelji ili šetača pasa da vam pomognu tijekom procesa treninga. Na primjer, psa dovedemo do točke u kojoj mu je ugodno 30 minuta, ali ga sljedeći dan ostavimo samog dva sata - potencijalno smo poništili sav posao i trud koji smo prethodno uložili.

Kong napunjen kikiriki maslacem i hranom za pse

Kada dođete do faze u kojoj možete zatvoriti vrata i biti s druge strane 2 minute, tada počnite produživati svoje odsustvo na 10 minuta, 15 minuta, pola sata… Dok produžujete vrijeme odsutnosti, napunite kong kikiriki maslacem i hranom koju inače jede i ostavite ga u dnevnom boravku psu da se zabavi i ne fokusira se na vaš odlazak. S vremenom ćete imati psa koji će vaš odlazak tretirati kao normalnu stvar bez imalo drame i biti opušten kao da ste i dalje s njim u prostoriji. Pazite da je igračka, u ovom slučaju kong, uvijek veća od usta vašeg psa da spriječite gutanje igračke.

U treningu predlažemo da si pomognete tako da iskoristite mobitel (ako imate viška) ili kupite kameru koja ima mogućnost spajanja na internet i promatrate ponašanje svog svog psa dok niste u istoj prostoriji. Tako ćete imati uvid u razinu razvijene tolerancije i moći ćete pratiti ponašanje psa i znakove anksioznosti. Ako se odlučite za mobitel, danas postoje razne aplikacije od kojih mi preporučujemo Alfred aplikaciju koja jako dobro funkcionira za ovaj tip treninga.

Vježbajte um i tijelo svog psa

Većina pasa će imati koristi od povećane fizičke i mentalne aktivnosti, osobito psi koji pate od blažeg oblika tjeskobe od odvajanja koju nazivamo netolerancija odvajanja.

Vježbanje mozga i fizička aktivnost vašeg psa prije nego što ga ostavite samog može mu pomoći da se smiri tijekom vaše odsutnosti.

Psi koji se suočavaju s blagom netolerancijom na odvajanje mogu imati koristi od igranja igara koje stimuliraju njihov um prije nego što ih se ostavi same. Pronalaženje poslastica koje su skrivene u slagalici ili igranje igara tipa "pronađi igračku" može pomoći vašem psu da se smiri nakon što odete.

Jednostavan trik trening također pomaže psihički iscrpiti pse. Rad na nečemu poput "vrti se" ili "daj pet" više je nego samo simpatično i zabavno; mentalna stimulacija će ostaviti vašeg psa smirenijim. Pogotovo ako u trik trening ubacite trik kojeg pas tek treba naučiti.

Cilj je naučiti svog psa da se ništa loše ne događa kad izađete kroz vrata. Oko 5o% pasa diljem svijeta pokazuje neku vrstu problema vezanog uz odvajanje od vlasnika, pa zašto riskirati da se to dogodi i vašem psu? Riješite problem prije nego što stvarno postane problem.

Učinkovito tretiranje separacijske anksioznosti može se činiti nemogućim ali ne odustajte. To je spor proces u kojem napredak dolazi sporo, ponekad doslovno sekundu po sekundu. Ako trebate dodatnu pomoć slobodno nam se javite.


Kala K9 Academy logo

Ako vam treba pomoć pri odgoju svog psa javite nam se na hello@kalaK9.com.